Prišel je čas, čas čarobnega, veselega in prazničnega decembra. Tudi v vrtcu smo ga 1. 12. 2021 začeli s presenečenjem, ki nas je popeljalo v ta posebni mesec. Otroke in starše je ob prihodu ob glasbi pričakal dobri mož s svojimi škratki in darili, ki so na nepričakovanih mestih  okrasili naš vrtec. Čarobno doživetje se je nadaljevalo z različnimi čutnimi presenečenji. V  garderobi je zadišalo po cimetu, klinčkih in prazničnih vonjavah. Vsepovsod so nas presenetili razni svetlobni (svečke, novoletne lučke, projektorji…) in zvočni efekti. Škratki so prijazno pozdravljali in kukali iz omaric in polic. Iz  največjega darila so prihajali različni zvoki. Otroci so imeli veliko domišljije in so doživeto komentirali in ugibali, kaj vse se skriva v škatli.

Tilen: » Darilo.«
Ana: »Zares veliko darilo.«
Ema: »Mami poglej, veliko darilo z jelenčki.«
Jan: »Eno žival sem slišal.«
Miha: »Tam nekaj šumi. Jaz sem palčka slišal. Igračke so za mene v škatli.«
Tina: »Nastja, tam not v tisti škatli je Božiček.«
Nik: »Da, da, da, da sem slišal. Da neki tolče, kladivo. Da z rokavicami drži.«
Ajna: »Enga jelenčka sem slišala.«

Otroci so presenečenje doživljali zelo intenzivno, tako z nami strokovnimi delavci, kot s starši in svojimi  prijatelji. Vsa svoja čutna doživetja so pripovedovali tudi svojim vzgojiteljicam v oddelkih.

Pika: »Poglej, Olaf. Tam je.«
Žana: »Muzika je. Plesala sm, plesala.«
Nik: »Lučke so.«
Lan: »Ko sem bil zuni, sem vidu enga velizga Božička.«
Tina: »Palčki so, da bojo dali darila.«
Lana: »Božičku bodo pomagali.«
Jurij: »Zabavno je bilo plesati ob glasbi. Lučke sm vidu, pa Božička.«
Dominik: »Zunej sem vidu enga tisga, ki prinese darila, pa darila so tukej. Tukej je tako lepo, da bom kr tukej ostal vi boste šli pa domov. V teh darilih je najbrš kej notr.«
Kaja: » Kle je ful lepo, bi kr zunej ostala pa kle na klopci spala, pa gledala lučke.«
Svit: »Aaaa škratki so, pa Dedek Mraz (presenečeno se je čudil vsem stvarem).«
Ana: »Že v avtu sem vidla`da je osvetljeno. Pa paketi in nekaj je not`«
Ula: »Majhen darilček je. Nekaj sem slišala v paketu. Palčki so.«
Lovro: »Palček je reku´ ho-ho-ho.«
Patrik:  »Lučke žmigajo, z Božičkom sem se slikal.«
Ema: »Mami je prebrala, predstava bo in Božiček nam bo prinesu` veliko daril.«
         »Zunaj smo se slikali z Božičkom in palčkom in smo šli potem notri.«

Tekom dopoldneva je otroke obiskal tudi škratek Pomagalček. Otrokom se je skrival in  kukal v igralnice ter jih prijetno presenetil z darilom. V vsakem darilu so se skrivali različni materiali: knjige (Novoletna smrečica, Veseli december, Prav poseben Božič, Mihovo pismo…) in drugi pripomočki, ki smo jih v skupinah nato uporabili za ustvarjanje in nadaljnje delo.

Presenečenje je doseglo svoj namen, saj je pri otrocih vzbudilo močne čustvene odzive, jim vzbudilo domišljijo  ter jim prineslo obilo prazničnega veselja in vzdušja.

Lea Tisovec in članice tima za presenečenje

Decembrsko presenečenje (1. st. obd.)

Decembrsko presenečenje (2. st. obd.)