V maju smo imeli v ospredju temo Grajski dnevi (vitezi, princese, kralji, kraljice). Otroci so sestavljali gradove iz kock in tulcev ter se igrali z različnimi konstruktorji. Poslušali in ogledovali smo si slike ter video posnetke na temo gradov, vitezov, kraljev, kraljic, in  plesali na srednjeveško glasbo. Ogledali smo si tudi presenečenje v Vrtcu Gumbek in sicer zmaje, krone, kraljevska oblačila, čelade, ščite … V skupini smo se preoblekli v viteza ter spoznali viteško upravo. Iz kartonskih škatel smo izdelali grad ter različne krone.  V sklopu Simbioze giba smo v skupino povabili babice in dedke otrok, ki so odšli z nami na sprehod do kmetije Pršina, kjer smo si ogledali nekaj živali. V tem mesecu smo v skupino sprejeli še novinčka. V skupini smo izvedli še naslednje dejavnosti: naučili smo se novih ljudskih pesmic in plesov, igra, prepevali otroške pesmice, se igrali s prstnimi in ročnimi lutkami, se igrali z leseno igralno hišico, priredili praznovanje otroka. Izvedli smo nekaj športnih dejavnosti, kot so: sprehodi in pohodi v okolico Dolenjskih Toplic, vožnja s poganjalci, metanje žogic v škatlo, hoja po čutni poti, se z žogami in vozili poigrali v naravi… Otroci so se v prosti igri radi posluževali kotička kuhinja in kotička s kockami. Pritegnila jih je dejavnost rezanja s škarjami in gnetenjem plastelina. S temi dejavnostmi smo spodbujali sproščeno gibanje, spoznavanje srednjeveških iger, razvoj motoričnih sposobnosti, komunikacijske veščine, ljubezen do literature, umetniško izražanje, socialne odnose, spoznavanje okolja in zgodovine, ter naravoslovne in matematične pojme. Grajski dan smo še posebej obeležili na zaključni vrtčevski prireditvi, Gumbariji.

Zapisala vzgojiteljica Mateja Bevc

Dostopnost