Mesec november smo na ravni celega Vrtca Gumbek posvetili spoznavanju kmetije, življenja na kmetiji, opravil, ki se jih izvaja na njej, posebej pa smo se dotaknili teme, od kje pride mleko oziroma spoznali smo mlečno pot. V oddelkih so se otroci pogovarjali o življenju krav (kje živijo, s čim se prehranjujejo, kako poteka povprečni kravji dan ter od kje pride mleko). Pri tem so jim pomagala različne knjige (Vse o kravah, Vse o mleku, Zakaj pijemo mleko?, Kdo pije mleko?, Mlečni izdelki, Mleko je zabavno, Zgodba o kravici Berti). Ko so otroci bolje spoznali kravo in njeno življenje, so prejeli nalogo, da iz odpadne kartonaste škatle ustvarijo skupinsko kravo. Te so na dan Tradicionalnega zajtrka pokukale na dan in prišle na pašnik, ki je bil na našem hodniku vrtca.

V skupinah so se odvijale tudi naslednje dejavnosti:

  • zbiranje receptov najljubše mlečne jedi, izdelava preglednice in ugotavljanje, katera je najljubša mlečna jed v skupini,
  • gibalne in druge igre: Pastirček išče kravico z zvončkom (ugotavljanje smeri zvoka), Pastirček in njegova čreda (igra lovljenja), Poišči svojo mamico – po oglašanju domačih živali, Krava hodi po travi,
  • priprava mlečnih jedi in okušanje: mleko (jagodno in vaniljevo ter glasovanje za najljubši okus mleka), domače maslo iz sladke smetane, domači navadni jogurt z dodanimi okusi (jagodni, sadni, čokoladni, kakavov),
  • kuhanje različnih okusov pudinga in priprava panakote,
  • spoznavanje poklica kmeta in njegovega dela (delo na kmetiji), spoznavanje poklica kuharja,
  • ogled posnetka preko računalnika o življenju na kmetiji, kravah, pridobivanju mleka,
  • pesem Na kmetiji je lepo (Ljudska, priredil T. Androja),
  • priprava mlečnega napitka iz banan, jagod in robid, priprava masla in mlečnega riža,
  • poslušanje zgodbice Zakaj imam rad jogurt? Ter priprava jogurta, (1. del) – segrevanje in ohlajanje mleka in dodajanje jogurta, (2.del) – pokušanje pripravljenega navadnega jogurta in priprava lastnega jogurta z dodanimi poljubnimi sestavinami (ovseni kosmiči, narezano različno sadje, jagodna marmelada, naribana čokolada …)…

Poleg vseh dejavnosti na ravni skupin, smo v vrtec prejeli tudi prav poseben obisk. Obiskala nas je Mlečna kraljica in Društvo slovenske podeželske mladine. Predstavili so nam mlečno pot, otroci pa so se lahko tudi preizkusili v molžnji krave. Starejše skupine so obiskale tudi bližnjo kmetijo Gradišar, na kateri so si ogledali delovne stroje in hlev s kravami, poskusili pa so tudi domače kravje mleko in se pogostili s piškoti.

»NIKOLI NISMO PRESTARI ZA KOZAREC MLEKA!«

Vzgojiteljica, Urška Zupančič

Dostopnost