Pred praznikom topliškega jabolka smo tudi v naši skupini izvajali dejavnosti na temo jabolka. Poslušali smo pravljico Kako je ježek našel prijatelja, Mala miška in veliko rdeče jabolko, deklamacijo Jabolko rdeče hej in pesem 5 jabolk (Mojca Robič). Razmišljali smo o tem, kaj o jabolkih že vemo in kaj bi radi še spoznali. Ugotovili smo, da zelena niso kisla, da v jabolku niso koščice, ampak pečke ter da obstaja veliko sort jabolk. Nekaj smo si jih ogledali tudi v igralnici in ugotavljali, kakšne so razlike med njimi. Jabolka smo ob opazovanju risali v celoti in v prerezu. Pogovarjali smo se tudi o tem, katere jedi lahko pripravimo iz jabolk in enostaven zdrav recept enega izmed otrok za sadno dopoldansko malico tudi pripravili. Otroci so od doma prinesli jabolka, ki smo jih umili in naribali, nato pa si jih po želji posladkali z medom ter cimetom. Sodelovali smo tudi pri likovni razstavi v KKC-ju, ki smo si jo nato tudi ogledali.

Konec meseca oktobra nas je družina enega izmed naših dečkov v skupini povabila na ogled njihove sadjarske kmetije Bučar na Bušincu, kjer pridelujejo in predelujejo jabolka. Tja smo se odpravili z avtobusom. Ogledali smo si sadovnjak, kjer so nam predstavili, kako poteka pridelava jabolk in jeseni obiranje jabolk. Vsi smo občudovali sadovnjak, poln lepih rdečih jabolk. Predstavili pa so nam tudi nekatere stroje za pridelavo izdelkov ter sušilnico, kjer smo poskusili slastna jabolka, jabolčni čips in jabolčni sok. Zadovoljni in z novim znanjem smo se odpravili peš nazaj v vrtec.

Nastja Bobnar, vzgojiteljica

Otroci razmišljajo …

Ajda: Jablana je tisto drevo kjer raste jabolko. Vem da so jabolka različne barve.
Izak: Jabolko je to ko vidiš eno jabolko pa so notri koščice pa jih je treba odrezat.
Mija: Če je jabolko gnilo vidimo. Če je jabolko zeleno je sladko.
Dominik: Če je jabolko zeleno pomeni da ni še zrelo.
Vid: Če je jabolko zeleno je trdo.
Vita: Jabolko je treba zalit če je še majhno drevo.
Kaja G.: Enkrat je ponoči prišel ježek pa smo mu dali jabolko.
Kaja U.: V jabolko so koščice.
Oton: Mi imamo jablano drevo pa raste gor jabolka.
Brina: Jabolko lahko pojemo, koščice pa lahko posadimo in zraste jabolko.
Anais: Če je jabolko umazano ga moramo umit, da ga lahko pojemo.
Svit: Jst v sadovnjaku vidim jabolko spodi pa jih pobiram z mamico pa dedijem pa babi.

Dostopnost