Drevesa so začela spreminjati barvo in otroci so na sprehodu in pri igri na prostem vsak dan opazovali in komentirali, kako se narava spreminja. Čari jeseni smo začeli raziskovati na različnih krajih. Odpravili smo se v gozd, kjer smo nabirali kostanj, želod in liste različnih barv. Odnesli smo jih v igralnico in ob zgodbici Listek Trepetavček tudi zaplesali. V bližini vrtca se nahaja tudi sadovnjak, kjer smo opazovali jabolka. Pri sadni malici smo pokušali različne vrste jabolk in ugotavljali, kakšen okus imajo. Odločili smo se, da bomo v vrtcu pripravili jabolčno čežano in jabolčni zavitek. Čežano smo pripravili sami, k pripravi jabolčnega zavitka pa smo povabili Mančino babico Mileno, ki nam je prijazno podarila vse sestavine za peko zavitka in nam prikazala postopek priprave jabolčnega zavitka. Ob zgodbici Mali in veliki zajec smo spoznavali pojma velik in majhen, in ker sta zajčka oboževala zelje, smo se tudi mi odločili, da pripravimo zeljno solato. Maša je ribala zelje, in ker pri tem opravilu otroci niso mogli pomagati, so si čas krajšali s pokušanjem že narezanega zelja. Ko smo naribanemu zelju dodali še sol, olje in kis, je bila solata končana. Z njo smo si postregli pri kosilu. Bila nam je zelo dobra in od takrat otroci pri kosilu veliko raje posegajo po zeljni solati. Za konec smo iz korenčka, jabolk in pomaranč pripravili še sok, ki smo ga z veseljem vsi poskusili.

V oktobru smo si ogledali razstavo v Kulturno kongresnem centru ob Prazniku Topliškega jabolka, v sklopu Eko projekta in aktivnosti Skrb za okolico vrtca smo na ravni skupine izvedli še čistilno akcijo v okolici vrtca in šole in grabili listje na otroškem igrišču. V skupini smo izvedli tudi naravoslovni poskus, kjer smo korenčke shranili in namočili v različne snovi in tekočine ter predvidevali, v kateri tekočini oziroma sestavini bo ostal užiten. V mesecu, polnem različnih dogodivščin, smo nabirali tudi orehe in se naslednji dan preizkusili v trenju le-teh. Z njimi smo se tudi pogostili in si obljubili, da bomo v naslednjih mesecih iz njih spekli še kakšno sladico.

Tatjana Malenšek, vzgojiteljica

Dostopnost