V vrtcu Gumbek smo se v mesecu maju priključili k projektu Simbioza Giba. To je največja vseslovenska akcija, ki združuje idejo medgeneracijskega sodelovanja, prostovoljstva in gibanja.

Tokrat smo jo izvedli v verziji, ki je prilagojena ukrepom, ki jih od vseh nas zahteva pandemija Covid-19.

Osma vseslovenska akcija Simbioza Giba je v letu 2021 potekala pod sloganom: Za zdravje in dobro počutje – gibamo skupaj, četudi smo narazen!

V vrtcu smo v tednu od 21. do 27. 5. skupaj z otroki izvajali naslednje dejavnosti povezane s Simbiozo Giba:

• ples, otroško jogo, Pozdrav soncu,
  • pohod,
  • mini kros,
  • dejavnosti na TRIM STEZI,
  • ogledali smo si video posnetek priprave profesionalnega kolesarja na vožnjo s kolesom,
  • vozili smo se s poganjalčki, kolesi,
  • otroci so za stare starše izdelali voščilnico ali risbico z lepimi mislimi,
  • nekateri so za svoje najdražje pobarvali tudi Kamenček hvaležnosti.

Poiskali smo tudi druge možnosti medgeneracijskega sodelovanja na daljavo. Te možnosti so bile preko Zoom aplikacije ali v naprej pripravljenih posnetih, ki so jih starši posredovali vzgojiteljici oddelka, in sicer:

• pripovedovanje ali branje pravljice;
  • posredovanje recepta za preprosto pecivo, kruh, ki so ga po receptu pripravili otroci v vrtcu;
  • igranje pesmice na instrument (kitara, harmonika, trobenta…), ki so se jo otroci lahko naučili;
  • predstavitev iger iz otroštva dedkov in babic;
  • risanje načrtov za steklene hišice.

Otroci so bili pri dejavnostih aktivni, motivirani, vztrajni in zadovoljni.

Pri tem smo spodbujali zdrav življenjski slog vseh generacij, ustvarjali medgeneracijsko sodelovanje, omogočali brezplačno spoznavanje novih gibalnih, rekreativnih in športnih aktivnosti in spodbujali aktiven in zdrav način življenja v vseh življenjskih obdobjih.

Skupaj aktivni smo bolj zdravi, mobilni, ustvarjalni, zadovoljni, srečni in pozitivno misleči.

Silva Perko, vzgojiteljica