Otroci iz Oddelka Delfini smo se odločili, da raziščemo, kako dobimo kruh, ki je osnovno živilo, pečeno iz testa. Glavna sestavine je moka, ne smemo pozabiti na vodo in vzhajalno sredstvo. Navadno je to kvas ali vinski kamen. Skoraj vedno je v testu prisotna tudi sol. Moko pa dobimo iz različnega žita. Skozi celoten mesec smo spoznavali različne vrste žit in mok.

Odločili smo se, da spečemo štručke iz pšenične moke. Pred peko smo zrna poskusili zmleti z mlinčkom.  Ugotovili smo, da za mletje potrebujemo močne roke in veliko časa. Lotili smo se priprave testa, v kateri so otroci aktivo sodelovali. Najprej smo ugotavljali, katere sestavine potrebujemo. Najbolj zanimivo je bilo opazovati, kako pred našimi očmi vzhaja kvasec. Ko je bilo testo pripravljeno, smo ga pustili, da nekaj časa počiva. Vsak otrok je dobil kepo testa, ga še malo pregnetel in oblikoval kajzerico. Nato jo je odnesel na pekač, kjer so kajzerice vzhajale. Po dobri uri smo jih odnesli v kuhinjo, kjer so nam jih spekli.

Odnesli smo jih domov, da so jih lahko poskusili še naši starši. Verjamemo, da so bile zelo okusne.

Avtorica: Maja Rozman

Dostopnost