ZGODILO SE JE

Eko vrtec

Spoznavanja dreves v skupini Delfini

V sklopu Eko vrtca smo raziskovali drevesa. Odšli smo v bližnji gozd in park, kjer smo nabrali različno listje dreves in drevesne plodove. V igralnici smo raziskovali, kakšno je listje. Sprva smo si ga ogledali in otipali. Opazili smo, da so si listi med seboj različni po velikosti, obliki, barvi, po vzorcu listnih žil. Drevesno listje smo dali na svetlobno mizo, kjer so bile listne žile še bolj izrazite. Nato smo s pomočjo knjig pridobili podatke, kako se imenuje drevo, katere liste in plodove smo nabrali. Iz listov smo naredili herbarij. Sledilo je ustvarjanje iz listov. Nekateri otroci so odtiskovali listje, nekateri so iz listov upodobili živali, fortaž listov… Na opazovalnih sprehodih smo opazovali, kako se drevesa skozi letne čase spreminjajo.

Vzgojiteljica Mateja Bevc

Spoznavanja dreves v skupini Delfini

V sklopu Eko vrtca smo raziskovali drevesa. Odšli smo v bližnji gozd in park, kjer smo nabrali različno listje dreves in drevesne plodove. V igralnici smo raziskovali, kakšno je listje. Sprva smo si...

Mleko je super

Mesec november smo na ravni celega Vrtca Gumbek posvetili spoznavanju kmetije, življenja na kmetiji, opravil, ki se jih izvaja na njej, posebej pa smo se dotaknili teme, od kje pride mleko oziroma...

Jabolko rdeče hej …

Pred praznikom topliškega jabolka smo tudi v naši skupini izvajali dejavnosti na temo jabolka. Poslušali smo pravljico Kako je ježek našel prijatelja, Mala miška in veliko rdeče jabolko, deklamacijo...

Zdravje v vrtcu

Zimski pohod Zmajčkov

Zmajčki smo 7. 2. 2023 odšli na pravi zimski pohod v sklopu Športnega dopoldneva in Malega sončka, saj je bilo precej hladno, po tleh pa veliko pomrznjenega snega.

Toplo smo se oblekli in obuli. Pot nas je vodila mimo vrtca, šole in igrišča v gozd. Po gozdu in snegu smo premagovali naravne ovire, se vzpenjali v hrib in se spustili v dolino. Ugotovili smo, da je po snegu težko hoditi, saj drsi, se vdira, kar  nas je precej utrudilo.

Bili smo veseli, da nam je uspelo, saj smo vsi zmogli prehoditi začrtano pot. Med hojo smo opazovali čudovito zimsko idilo in večkrat zavriskali. Ju, ju, juhuhu!

Zimski pohod Zmajčkov

Zmajčki smo 7. 2. 2023 odšli na pravi zimski pohod v sklopu Športnega dopoldneva in Malega sončka, saj je bilo precej hladno, po tleh pa veliko pomrznjenega snega. Toplo smo se oblekli in obuli. Pot...

Peka rogljičkov z Ožbejevo babico

V decembrskem času, ko povsod diši po pečenih sladkih dobrotah, smo se tudi v skupini Medvedki odločili, da bomo poskusili speči kakšne piškote. Povabilu se je odzvala Ožbejeva babica, ki je z...

Peka jabolčnega zavitka z Mančino babico

V sklopu projekta Zdravje v vrtcu smo se na temo Tradicionalne jedi mojega kraja, ki jih pripravlja moja stara mama odločili, da bomo v skupini pripravili jabolčni zavitek. K sodelovanju smo...

Medvedja bolnišnica

Nekega dne nas je obiskal bolan plišasti medvedek, ki nam je pripovedoval pravljico Medo je bolan. V pravljici smo slišali, kako je zbolel, a so ga prijatelji s pomočjo različnih stvari pozdravili....

Tradicionalni slovenski zajtrk

Letošnja osrednja tema projekta je bila >>Zajtrk z mlekom – Super dan!<<. Tej temi smo posvetili ves mesec november. Na dan tradicionalnega slovenskega zajtrka, ki je bil letos v petek,...

Zmajčki smo skuhali jabolčno čežano

V mesecu septembru smo Zmajčki v sklopu prednostne naloge - doživljanja jeseni, v povezavi s projektom zdravje v vrtcu ter v povezavi z razstavo topliško jabolko, skuhali čežano. To sta predlagala...

Varno in spodbudno učno okolje

Vaje čuječnosti – usmerjanje pozornosti na trenutek tukaj in zdaj

V februarju smo pri Balončkih izvajali različne igre in vaje čuječnosti. Z njimi smo se razgibali in  občutili dele svojega telesa, prisluhnili svojemu dihanju, se urili v usmerjanju pozornosti, se sprostili in umirili.

Ob poslušanju klasične instrumentalne glasbe so se otroci izražali z risanjem ter plesom. Izvedli smo masažo v obliki risanja s prstom po hrbtu drugega otroka. Preko zgodbe, slikovnega gradiva, opazovanja v ogledalih, ustvarjanja s plastelinom smo spoznavali osnovna čustva in v igralnici izdelali kotiček »čustvo-meter«. V njem lahko otroci vsakodnevno postavijo sličico k čustvu, ki ponazarja njihovo počutje. Razgibali smo se s pozornim opazovanjem lista papirja. S svojim telesom smo prikazovali gibanje lista papirja, ki ga je vodja prepogibal, obračal, premikal gor in dol in podobno. Izvajali smo jogo za otroke in gibalno ponazarjali živali ter vsi skupaj sestavili »spečo kačo« tako, da so se otroci eden za drugim z glavo naslonili na trebuh drugega otroka. Skoraj vsi so zaprli oči in mirno opazovali dihanje prijatelja.

Še vedno vsakodnevno izvajamo različne kratke dihalne in druge vaje čuječnosti iz knjige Dihaj kot medved 1. in 2. del (Kira Willey), ki so nas navdušile. Tudi vi jih lahko preizkusite doma v družinskem krogu.

Jezik žiraf in jezik volkov

Otroci v skupini Balončki smo z ogledom kratkih dokumentarnih filmov spoznali življenje volkov in žiraf. Nato smo razmišljali kaj je značilno za volkove in kaj za žirafe. Otroci so povedali, da je...

Igra na snegu (Zmajčki)

V mesecu januarju in februarju so bili čudoviti zimski dnevi. Hladni, obsijani s soncem in obilico snega. Narava nam nudi vzpodbudno učno okolje, saj otroke spodbuja k gibanju, raziskovanju,...

Dostopnost